Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Przez ostatnie lata przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz większe problemy z wyszukaniem wykwalifikowanych pracowników, na dzień dzisiejszy jest to blisko 45 procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja będzie miała miejsce w wielu państwach, a nasz kraj plasuje się znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku różnych powodów i z pewnością z takiej sytuacji cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy z zatrudnieniem mają obecnie firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają wśród mocno poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT nadal jest trudne, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie duża i obejmuje dużo zawodów. Tak więc poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się również stolarze, spawacze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W większości z tych branż coraz trudniej jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnego rodzaju hotele i knajpy także nie mają łatwo jeśli chcą zatrudnić rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Aktualnie niejednokrotnie można zobaczyć w wielu branżach wręcz walkę o dobrych pracowników. Firmy jakie chcą pozyskać nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, którymi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *