Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Opuszczanie pracy przez choroby stanowi poważny problem zarówno dla samych firm, jak i społecznych instytucji. Przebywając na zwolnieniu lekarskim pracownik nie wykonuje zawodowych obowiązków, lecz należy mu się również za ten czas odpowiednie wynagrodzenie. Do wyznaczonej liczby dni płaci je firma, a potem obowiązek ten przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W chronieniu przed pracowniczymi chorobami duże znaczenie ma prewencja, dlatego też w takie działania angażuje się też często Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w których działania tego typu zostały rozpoczęte, jest zapobieganie i przeciwdziałanie niepożądanym skutkom stresu zawodowego wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowane zostały specjalistyczne szkolenia i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Właściciele firm w zakresie tego projektu skorzystać będą mogli dodatkowo z szeregu narzędzi, które pozwolą oszacować wysokość ryzyka w firmach, które do nich należą. Tym sposobem będzie można podjąć należyte działania naprawcze, a oprócz tego zacząć wdrażać profilaktycznie środki chroniące przed występowaniem zawodowego stresu.

Jak widać po statystykach, ten czynnik to jeden z najczęściej występujących powodów pracowniczych chorób. Ocenia się, że około 60 procent zwolnień lekarskich jest efektem problemów z nieradzeniem sobie z nadmierną presją w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Zbyt długi stres może się bardzo negatywnie odbić na różnych obszarach życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Często powoduje rosnące kłopoty z fizycznym i psychicznym zdrowiem, a pozostawiony bez leczenia stać się może powodem groźniejszych chorób. Narażenie przez dłuższy czas na stresowe warunki może się nawet skończyć depresją albo nerwicą.

Pracownicy w licznych przypadkach nie wiedzą nawet, ile niepożądanych skutków niesie dla nich życie w nieustannym stresie. Rezultaty tego typu sytuacji będą się także odbijać na funkcjonowaniu firmy, bowiem znacznie się zmniejsza motywacja i produktywność, a zwiększa ilość zwolnień chorobowych oraz wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *