Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie parę miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku wyniosło 8,2 procenta, a spadki widoczne były w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością taka sytuacja występuje w technologicznych branżach, tam już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz taka sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla całości gospodarki, jaką pomoże napędzić wzrost pensji. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć różne benefity, którymi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ogólna liczba ludzi nie mających stałego zatrudnienia może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu ludzi, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu często się słyszy od XIX wieku, a cały czas mimo używania dużej liczby najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie pewnych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *