Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku miało wartość około ośmiu procent, a jakieś spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z pewnością taka sytuacja jest widoczna w branżach technologicznych, tam już od paru lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Sytuacja tego typu będzie dość korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz i dla gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ilość osób nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo tez wielu ludzi, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a nadal mimo pojawienia się dużej liczby najróżniejszych urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne powodują znikanie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *